Skip to content

13 Denise AveMilltown, NJ 08850

Built 1964

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block308.07
Lot9.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,470
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,900
33%
Improvement Value:$70,800
67%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,972+3.1%
2024$12,580+3.4%
2023$12,169+0.1%
2022$12,161+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

To:

DeedBook 19457, Page 617

Property Sale

Sale
$124,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1964