Skip to content

38 Inwood DrMilltown, NJ 08850

Built 1959

Last Sale Price
$555,001
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block308.08
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,480
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
39%
Improvement Value:$47,200
61%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,548+3.1%
2024$9,260+3.4%
2023$8,957+0.1%
2022$8,951+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,001

To:

DeedBook 19326, Page 1581

Property Built

Built

Year Built: 1959