Skip to content

19 Inwood DrMilltown, NJ 08850

Built 1959

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 20, 2013

Property Information

Block308.10
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,844
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
34%
Improvement Value:$58,700
66%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,922+3.1%
2024$10,593+3.4%
2023$10,247+0.1%
2022$10,239+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 6501, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1959