Skip to content

6 Dorothy LnMilltown, NJ 08850

Built 1974

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block308.13
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,376
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
28%
Improvement Value:$84,400
72%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,469+3.1%
2024$14,032+3.4%
2023$13,574+0.1%
2022$13,564+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 17235, Page 857

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 6489, Page 820Recorded9/6/2013

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4089, Page 304

Property Sale

Sale
$270,000

Property Built

Built

Year Built: 1974