Skip to content

1 Glover RdMilltown, NJ 08850

Built 1996

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block308.13
Lot4.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,532
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
24%
Improvement Value:$103,300
76%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,702+3.1%
2024$16,199+3.4%
2023$15,669+0.1%
2022$15,658+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 19047, Page 789

Property Sale

Sale
$299,000

To:

DeedBook 4380, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1996