Skip to content

9 Glover RdMilltown, NJ 08850

Built 1974

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block308.13
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3102

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,015
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
28%
Improvement Value:$83,800
72%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,285+3.1%
2024$13,854+3.4%
2023$13,401+0.1%
2022$13,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,015DeedBook 5546, Page 338

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4467, Page 456

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 28660, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1974