Skip to content

3 Blue Diamond Hill CtMilltown, NJ 08850

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2008

Property Information

Block308.18
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3103

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,702
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
20%
Improvement Value:$266,800
80%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,719+3.1%
2024$39,491+3.4%
2023$38,200+0.1%
2022$38,174+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,340,990

From:

To:

DeedBook 5764, Page 481NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$558,333
DeedBook 5432, Page 434