Skip to content

16 Starkin RdMilltown, NJ 08850

Built 1968

Last Sale Price
$198,500
Last Sale Date
Jul 26, 1993

Property Information

Block308.18
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3102

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,981
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
26%
Improvement Value:$86,500
74%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,297+3.1%
2024$13,866+3.4%
2023$13,413+0.1%
2022$13,403+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$198,500

To:

Sq Ft1,981DeedBook 4078, Page 707

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3678, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1968