Skip to content

18 Starkin RdMilltown, NJ 08850

Built 1961

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 17, 1997

Property Information

Block308.18
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3102

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,516
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
35%
Improvement Value:$55,800
65%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,529+3.1%
2024$10,212+3.4%
2023$9,878+0.1%
2022$9,871+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 4393, Page 893

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 3957, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1961