Skip to content

260 Riva AveMilltown, NJ 08850

Built 1900

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block308.19
Lot14.06
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3103

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,520
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
39%
Improvement Value:$50,000
61%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,063+3.1%
2024$9,760+3.4%
2023$9,441+0.1%
2022$9,434+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 6712, Page 415

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 6688, Page 208NU CodeLeaseback (28)Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 6133, Page 619Recorded2/17/2010

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 5535, Page 417Recorded8/18/2005

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4331, Page 553

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3583, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1900