Skip to content

254 Riva AveMilltown, NJ 08850

Built 1800

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block308.19
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,922
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
21%
Improvement Value:$63,800
79%
Total Assessment$80,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916+3.1%
2024$9,617+3.4%
2023$9,303+0.1%
2022$9,296+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

DeedBook 19081, Page 102

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 17602, Page 1165Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$162,000

To:

DeedBook 4462, Page 822

Property Sale

Sale
$162,000

To:

DeedBook 4052, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1800