Skip to content

17 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2018

Last Sale Price
$755,475
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block308.19
Lot20.05
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3103

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,774
Acreage3.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
37%
Improvement Value:$119,200
63%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,084+3.1%
2024$22,388+3.4%
2023$21,656+2.2%
2022$21,181+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$755,475

To:

Sq Ft3,774DeedBook 17379, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 2018