Skip to content

53 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2005

Property Information

Block308.19
Lot27.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3000

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,498
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
39%
Improvement Value:$47,600
61%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,646+3.1%
2024$9,355+3.4%
2023$9,049+0.1%
2022$9,043+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3780, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1933