Skip to content

63 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block308.19
Lot29.08
QualifierQFARM
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage---
Acreage8.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$245+2.9%
2024$238+3.4%
2023$230+0.1%
2022$230+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 18594, Page 1876NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$437,500

To:

DeedBook 6595, Page 658