Skip to content

77 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1982

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 9, 2005

Property Information

Block308.19
Lot30.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,632
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,100
27%
Improvement Value:$94,500
73%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,905+3.1%
2024$15,425+3.4%
2023$14,921+0.1%
2022$14,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 5590, Page 701

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 32590, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1982