Skip to content

10 Bel Air CtMilltown, NJ 08850

Built 2010

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Nov 28, 2012

Property Information

Block308.19
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage9,240
Acreage2.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
12%
Improvement Value:$451,600
88%
Total Assessment$514,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,152+3.1%
2024$61,248+3.4%
2023$59,246+0.1%
2022$59,205+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

Sq Ft9,240DeedBook 6409, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5322, Page 337