Skip to content

7 Bel Air CtMilltown, NJ 08850

Built 1998

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Jun 22, 2011

Property Information

Block308.19
Lot44
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 4AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage8,449
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
14%
Improvement Value:$397,000
86%
Total Assessment$462,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,697+3.1%
2024$54,987+3.4%
2023$53,190+0.1%
2022$53,153+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

To:

Sq Ft8,449DeedBook 6269, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4348, Page 581