Skip to content

5 Pine Meadow CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2001

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 6, 1999

Property Information

Block308.25
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,740
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
28%
Improvement Value:$176,000
72%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,931+3.1%
2024$29,029+6.3%
2023$27,309+0.1%
2022$27,290+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft4,740DeedBook 4727, Page 577

Property Sale

Sale
$157,000