Skip to content

2 Pine Meadow CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block308.25
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class---
DescriptionCONT 2BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,282
Acreage1.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,400
32%
Improvement Value:$117,100
68%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,046+3.1%
2024$20,412+3.4%
2023$19,745+0.1%
2022$19,731+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

To:

DeedBook 19421, Page 887

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 3949, Page 566

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 3807, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1989