Skip to content

189 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jan 8, 2008

Property Information

Block309.02
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,880
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
23%
Improvement Value:$80,300
77%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,775+3.1%
2024$12,390+3.4%
2023$11,985+0.1%
2022$11,977+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 5913, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1930