Skip to content

179 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2010

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 2, 1994

Property Information

Block309.02
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,242
Acreage3.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,900
24%
Improvement Value:$120,100
76%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,390+3.1%
2024$18,805+3.4%
2023$18,191+0.1%
2022$18,178+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft3,242DeedBook 4156, Page 103