Skip to content

8 Patrick StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1923

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block309.04
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,382
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,200
58%
Improvement Value:$22,600
42%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+3.1%
2024$6,403+3.4%
2023$6,194+0.1%
2022$6,190+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 18965, Page 396

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6799, Page 1NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1923