Skip to content

2 Lennecke LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$732,500
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block309.04
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class---
DescriptionCUSTOM COLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,814
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
15%
Improvement Value:$174,600
85%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,293+3.1%
2024$24,530+3.4%
2023$23,728+0.1%
2022$23,712+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$732,500

To:

Sq Ft4,814DeedBook 6507, Page 111

Property Sale

Sale
$732,500

From:

To:

Sq Ft4,814DeedBook 6507, Page 111Recorded10/9/2013

Property Sale

Sale
$895,000

From:

To:

Sq Ft4,814DeedBook 5702, Page 677NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3564, Page 421