Skip to content

5 Joanna CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Date
Jun 29, 2019

Property Information

Block31.01
Lot2.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1300

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings1
ZoningIM
Sq Footage38,400
Acreage3.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,500
21%
Improvement Value:$399,200
79%
Total Assessment$506,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,829+2.8%
2024$59,167+3.3%
2023$57,277+0.2%
2022$57,191+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980