Skip to content

8 Crommelin CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block310.01
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,747
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
21%
Improvement Value:$139,500
79%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,721+3.1%
2024$21,067+3.4%
2023$20,378+0.1%
2022$20,364+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,747DeedBook 6992, Page 563NU CodePost-appeal (29)Recorded6/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1979