Skip to content

20 Beaverdam DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block310.03
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage5,064
Acreage4.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,800
28%
Improvement Value:$189,400
72%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,177+3.1%
2024$31,207+3.4%
2023$30,187+0.1%
2022$30,166+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$201,250