Skip to content

28 Beaverdam DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$1,263,000
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block310.03
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3301

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage6,524
Acreage2.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
17%
Improvement Value:$202,600
83%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,895+3.1%
2024$28,993+3.4%
2023$28,046+0.1%
2022$28,026-33.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,263,000

To:

DeedBook 19477, Page 57

Property Sale

Sale
$729,500

To:

DeedBook 3994, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1992