Skip to content

10 Beaverdam DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$478,046
Last Sale Date
Apr 3, 1987

Property Information

Block310.03
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,876
Acreage2.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,100
24%
Improvement Value:$166,100
76%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,778+3.1%
2024$25,970+3.4%
2023$25,121+0.1%
2022$25,104+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$478,046

To:

Sq Ft4,876DeedBook 3606, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1987