Skip to content

12 Beaverdam DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block310.03
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3301

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage5,168
Acreage5.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
28%
Improvement Value:$189,400
72%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,214+3.1%
2024$31,243+3.4%
2023$30,222+0.1%
2022$30,201+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$655,745
DeedBook 3723, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1988