Skip to content

16 Beaverdam DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2001

Last Sale Price
$1,245,000
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block310.03
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3301

Building Details

Building Class---
DescriptionCONT 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage5,802
Acreage4.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
21%
Improvement Value:$218,600
79%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,969+3.1%
2024$32,945+3.4%
2023$31,868+0.1%
2022$31,846+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,245,000

From:

To:

Sq Ft5,802DeedBook 6915, Page 26Recorded1/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4466, Page 268

Property Sale

Sale
$201,250