Skip to content

213 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block310
Lot1.10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3200

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,812
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
32%
Improvement Value:$66,400
68%
Total Assessment$98,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,051+3.1%
2024$11,688+3.4%
2023$11,306+0.1%
2022$11,298+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 6873, Page 292

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4791, Page 781

Property Sale

Sale
$44,600
DeedBook 28321, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1969