Skip to content

146 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block310
Lot10.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3200

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,619
Acreage2.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
39%
Improvement Value:$57,100
61%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,425+3.1%
2024$11,081+3.4%
2023$10,719+0.1%
2022$10,711+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,619DeedBook 5365, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1952