Skip to content

154 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 26, 2014

Property Information

Block310
Lot12.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2800

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,682
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
43%
Improvement Value:$61,500
57%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,241+3.1%
2024$12,842+3.4%
2023$12,423+0.1%
2022$12,414+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,682DeedBook 6627, Page 187

Property Sale

Sale
$249,500
DeedBook 4493, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1969