Skip to content

118 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2016

Last Sale Price
$91,500
Last Sale Date
Jul 6, 2001

Property Information

Block310
Lot4.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3200

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,396
Acreage4.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
22%
Improvement Value:$159,000
78%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,010+3.1%
2024$24,256+3.4%
2023$23,464+0.1%
2022$23,447+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$91,500

To:

Sq Ft3,396DeedBook 4943, Page 326