Skip to content

12 Kerschner LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1946

Last Sale Price
$236,750
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block310
Lot41.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2902

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,150
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
40%
Improvement Value:$49,500
60%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+3.1%
2024$9,819+3.4%
2023$9,498+0.1%
2022$9,492+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$236,750

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6676, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1946