Skip to content

5a Hillcrest AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1940

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Mar 7, 2011

Property Information

Block310
Lot51.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2902

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,149
Acreage2.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
79%
Improvement Value:$10,000
21%
Total Assessment$47,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+3.1%
2024$7,153+3.4%
2023$6,919-13.0%
2022$7,950+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft1,149DeedBook 6238, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1940