Skip to content

3 Hillcrest AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 9, 2008

Property Information

Block310
Lot52.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2902

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,255
Acreage1.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
53%
Improvement Value:$29,700
47%
Total Assessment$63,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731+3.1%
2024$7,498+3.4%
2023$7,253+0.1%
2022$7,248+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920