Skip to content

25 Henry StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Feb 20, 2026

Property Information

Block310
Lot53.10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2902

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,934
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
38%
Improvement Value:$61,700
62%
Total Assessment$99,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,211+3.1%
2024$11,842+5.5%
2023$11,225+0.1%
2022$11,217+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

DeedBook 19958, Page 1340

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 17269, Page 601

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 6444, Page 158

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 32460, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1969