Skip to content

476 Riva Ave(Block 310 Lot 57.01)East Brunswick, NJ 08816

Built 1940
Farm (Regular)

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 3, 2003

Property Information

Block310
Lot57.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3300

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningRP3
Sq Footage1,533
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
26%
Improvement Value:$56,600
74%
Total Assessment$76,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,400+3.1%
2024$9,117+3.4%
2023$8,819+0.1%
2022$8,813+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940