Skip to content

99 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block310
Lot62.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3301

Building Details

Building Class10
DescriptionCONT 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,920
Acreage1.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,500
26%
Improvement Value:$118,100
74%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,586+3.1%
2024$18,996+18.2%
2023$16,072+0.1%
2022$16,061+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4464, Page 838

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 3712, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1979