Skip to content

135 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1949

Last Sale Date
Apr 21, 2017

Property Information

Block310
Lot64.08
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3300

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,531
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
51%
Improvement Value:$37,100
49%
Total Assessment$76,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+3.1%
2024$9,081+3.4%
2023$8,784+0.1%
2022$8,778+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949