Skip to content

169 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 7, 2000

Property Information

Block310
Lot73.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3300

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,198
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
24%
Improvement Value:$63,400
76%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+3.1%
2024$9,962+3.4%
2023$9,636+0.1%
2022$9,630+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,198DeedBook 4787, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1958