Skip to content

2 Derby LnNorth Brunswick, NJ 08902

Built 1968

Last Sale Price
$1,025,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block312.01
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2800

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,166
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
20%
Improvement Value:$111,700
80%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,132+3.1%
2024$16,615+3.4%
2023$16,072+0.1%
2022$16,061+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,025,000

To:

DeedBook 19869, Page 489

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 3997, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1968