Skip to content

7 Derby LnNorth Brunswick, NJ 08902

Built 1976

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block312.01
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2800

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,990
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
21%
Improvement Value:$120,200
79%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,617+3.1%
2024$18,055+3.4%
2023$17,465+0.1%
2022$17,453+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,990DeedBook 6461, Page 126

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 32250, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1976