Skip to content

6 Derby LnNorth Brunswick, NJ 08902

Built 1975

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block312.01
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2800

Building Details

Building Class---
DescriptionCONT 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,679
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
19%
Improvement Value:$134,000
81%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,237+3.1%
2024$19,626+3.4%
2023$18,985+0.1%
2022$18,972+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft4,679DeedBook 17407, Page 1452

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft4,679DeedBook 6423, Page 491NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/31/2013

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 4590, Page 168

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 3843, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1975