Skip to content

119 Church LaneEast Brunswick, NJ 08816

Built 2014

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block312
Lot14.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3200

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,582
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
30%
Improvement Value:$124,100
70%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,660+3.1%
2024$21,007+3.4%
2023$20,320+0.1%
2022$20,306+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,582DeedBook 6613, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 6527, Page 307NU CodeAffiliated entity (3)Recorded12/13/2013