Skip to content

121 Church LaneEast Brunswick, NJ 08816

Built 2014

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 17, 2014

Property Information

Block312
Lot14.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3200

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,480
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
26%
Improvement Value:$149,500
74%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,826+3.1%
2024$24,078+3.4%
2023$23,291+0.1%
2022$23,275+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,480DeedBook 6542, Page 856NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6483, Page 57