Skip to content

560 Riva AveNorth Brunswick, NJ 08902

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2005

Property Information

Block312
Lot4.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2800

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage5,519
Acreage2.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
25%
Improvement Value:$183,100
75%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,931+3.1%
2024$29,029+3.4%
2023$28,080+0.1%
2022$28,061+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$682,500
DeedBook 4257, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3747, Page 572