Skip to content

137 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2023

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block312
Lot9.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3200

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage---
Acreage2.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
14%
Improvement Value:$214,800
86%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,655+3.1%
2024$29,731+252.3%
2023$8,439+0.1%
2022$8,433+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

DeedBook 19397, Page 1032

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 18640, Page 243Recorded9/23/2021