Skip to content

135 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 5, 2024

Property Information

Block312
Lot9.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2800

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,306
Acreage2.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$93,400
73%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,757+3.1%
2024$15,282+3.4%
2023$14,783+0.1%
2022$14,772+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 19400, Page 944

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,306DeedBook 6097, Page 92Recorded10/16/2009

Property Sale

Sale
$12,500

To:

DeedBook 5004, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1997